AYA PARASKEVİ EĞLENCESİ ( AYAZMA PANAYIRI)

Bozcaada’nın güney kıyıları ortasında  bulunan Rum Ortodoks Cemaatine ait bir manastırdır. 8 çınarın altında küçük bir şapel, iki küçük yapı ve çift oluklu bir çeşmeden meydana gelmektedir. Her yıl 25-26-27 Temmuz günlerinde burada Ayazma Panayırı yapılmaktadır.


BAĞ BOZUMU FESTİVALİ

Bütün bir yıl boyunca emek verilen bağlardaki üzümlerin toplanmasını yani bağbozumunu kutlamak için her yıl Eylül ayının başında düzenlenen geleneksel bir festivaldir. Bu yıl Bağ Bozumu Festivali 8  Eylül 2012 tarihinde yapılacaktır.

Adanın bağlarında hep birlikte yapılan bağbozumundan sonra toplanıp Ada merkezine getirilen üzümler, meydanda davul-zurna eşliğinde coşkulu bir  şekilde karşılanır ve festival başlar. 

OZANIN GÜNÜ VE İLAYDA OKUMASI
Bozcaada derneği tarafından Haluk Şahin ve Cevat Çapan'ın danışmanlığı altında düzenlenen Ozanın günü etkinliğinde İlayda okuması çeşitli dillerde farklı şairler tarafından yapılmaktadır. Okuma Temmuz ayının ilk haftası içerisinde düzenlenmektedir.

DAĞ BİSİKLETİ FESTİVALİ
Türkiye’nin ilk dağ bisikleti  maraton yarışı 5 Kasım  2005 tarihinde Bozcaada’da düzenlendi.Adanın eşsiz doğasında ve şehir merkezinde Arnavut kaldırımı yollarında gerçekleşen yarışma hem yarışmaya katılanlar hem de izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı.Ada halkının ve turistlerin coşkusu sporculara da yansıdı ve ortaya çok iyi bir yarış çıktı.


Bozcaada'nın bu eğlenceli günlerini kaçırmamanızı tavsiye ederiz.
Image

KORELİ'Yİ SOSYAL AĞLARDA TAKİP EDİN!

Facebook Vimeo
Yükleniyor